Türkiye Cumhuriyeti

Anvers Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Nüfus Cüzdanı Başvuruları, 18.03.2016

Başkonsolosluğumuzda nüfus cüzdanı değiştirme ve kaybından nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında aşağıda bilgi sunulmaktadır.

 18 yaşından büyük tüm vatandaşlarımız nüfus cüzdanı yenileme/ kayıp bildirme başvurularını bizzat Başkonsolosluğa gelerek yapmalıdır.

1. Nüfus cüzdanı yenileme: -Eski nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğraf getirilmelidir. -Nüfus cüzdanı ücreti 2016 yılı için 2,51 Euro'dur. -Nüfus cüzdanlarına 15 yaşından itibaren fotoğraf yapıştırılması gerekmektedir. -15-18 yaş aralığındaki vatandaşlarımız adına anneleri, babaları veya yasal vasileri başvuru yapabilir. Başvuru esnasında vatandaşımızın fotoğrafının kontrol edilmesi amacıyla Belçika kimliği, pasaport vs. gibi bir belge (ya da açıkça görünebilir fotokopileri) ibraz edilmesi zorunludur.

2. Nüfus cüzdanı kayıp bildirimi: Nüfus cüzdanının kaybeden vatandaşlarımızdan Belçika kimlikleri haricinde mutlaka Türkiye makamlarınca düzenlenmiş bir pasaport veya fotoğraflı bir kimlik belgesi ya da bu belgelerin okunabilir fotokopileri istenmektedir. Bu belgeyi ibraz edemeyen vatandaşlarımız daha önce Başkonsolosluğumuzda işlem yaptırmadı iseler ve şahit göstermiyorlarsa, kimlik tespiti için ilgili makamlarla yazışam yapılmaktadır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.