Türkiye Cumhuriyeti

Anvers Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yeni Pasaportlar (e-pasaport) , 21.02.2011

 

            T.C. pasaportlarının ICAO standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi çerçevesinde pasaport kanununda yapılan yeni düzenlemeler uyarınca 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren mevcut pasaportların sürelerinin uzatılması işlemi sona ermiştir.

 

            Vatandaşlarımız mevcut pasaportlarını geçerlilik süreleri bitene kadar kullanabileceklerdir.

 

            Pasaport süresi bitmiş olan vatandaşlarımızın yeni pasaport başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. 

 

            Yeni pasaport başvurusunda bulunmak için Başkonsolosluğa gelinmeden önce  www.konsolosluk.gov.tr” web sitesinden randevu alınması zorunludur.

 

            Randevu alınırken T.C. kimlik numarası sorulmakta olup, her başvuru için ayrı randevu alınması gerekmektedir. (http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/QueryIdentityNumber.aspx   internet adresinden T.C. kimlik numarası öğrenilebilmektedir.)

 

            Randevu alan vatandaşımızın randevu gün ve saatinde Başkonsolosluğa bizzat gelmesi gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklara düzenlenecek pasaportlar için anne ve babanın muvafakatname vermek üzere bizzat Başkonsolosluğa gelmeleri gerekmektedir.  

 

Başvuru için;

-  mevcut pasaport,

- nüfus cüzdanı,

- Belçika kimlik ya da oturum kartı,

- 1 adet biyometrik fotoğraf (arkası beyaz fonlu, yüz büyüklüğü 32-36 mm ebatlarında, ağız kapalı, tam karşıdan çekilmiş vesikalık fotoğraf, Başkonsolosluktaki makinede biyometrik fotoğraf çekilebilmektedir) gerekmektedir.

 

            Pasaport başvuruları internet üzerinden Ankara'daki pasaport tanzim merkezine iletilmekte ve merkezde hazırlanan pasaportlar kargo ile Başkonsolosluğa gönderilmekte, bu nedenle başvuru yapıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra pasaportlar Başkonsolosluktan teslim alınabilmektedir.

            Belçika vatandaşı olan yurttaşlarımız ise gümrük kapılarında Belçika kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ibraz etmek sureti ile seyahat edebilmektedirler.

 

Karayolu ile seyahat eden otomobil sahiplerinin gümrükte triptik düzenletebilmeleri için pasaportlarının bulunması gerekmektedir.


            Vatandaşlarımızın seyahatlerini programlamadan önce pasaportlarını kontrol etmeleri ve başvurularını vakitlice yapmaları önem artzmektedir.